Skip to content

14 Bretonian Dr.Brick, NJ 08723

Built 1935

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Sep 4, 2024

Property Information

Block119
Lot51.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class17
Description2SF1G 2 2543
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,543
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$132,900
41%
Improvement Value:$195,100
59%
Total Assessment$328,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,472+5.2%
2024$8,052+3.5%
2023$7,780+1.3%
2022$7,682-12.7%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft2,543DeedBook 19784, Page 40Recorded9/6/2024

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5732, Page 256

Property Built

Built

Year Built: 1935