Skip to content

519 Route 35 No.Brick, NJ 08723

Built 2020

Last Sale Price
$974,720
Last Sale Date
May 13, 2020

Property Information

Block12.22
Lot19.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,249
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,200
45%
Improvement Value:$390,900
55%
Total Assessment$711,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,368+5.2%
2024$17,458+3.5%
2023$16,867+1.3%
2022$16,654+125.7%
Property History

Property Sale

Sale
$974,720
Sq Ft3,249DeedBook 17902, Page 1173Recorded5/27/2020

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$5,300,000
DeedBook 16766, Page 1699