Skip to content

534 Route 35 So.Brick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$929,458
Last Sale Date
May 12, 2022

Property Information

Block12.22
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description3SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,249
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
45%
Improvement Value:$390,100
55%
Total Assessment$710,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,342+5.2%
2024$17,433+129.7%
2023$7,590+1.3%
2022$7,494+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$929,458
Sq Ft3,249DeedBook 19032, Page 252Recorded5/17/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$5,300,000
DeedBook 16766, Page 1699