Skip to content

546 Route 35 So.Brick, NJ 08723

Built 2022

Last Sale Price
$1,011,288
Last Sale Date
Jan 19, 2022

Property Information

Block12.22
Lot8.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page9.01

Building Details

Building Class18
Description3SF2G-P
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage3,904
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$320,000
42%
Improvement Value:$438,000
58%
Total Assessment$758,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,579+6.6%
2024$18,373+142.1%
2023$7,590+1.3%
2022$7,494+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$1,011,288
Sq Ft3,904DeedBook 18923, Page 1752Recorded2/25/2022

Property Built

Built

Year Built: 2022

Property Sale

Sale
$5,300,000
DeedBook 16766, Page 16995