Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
1139 Burnt Tavern RdBrick, NJ 08724
Commercial
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 25, 2021
Property Information
Block1204.07
Lot5.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.2
Building Details
Building Class10
Description1SF
Dwellings1
ZoningB1
Sq Footage2,016
Acreage0.29
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$137,000
43%
Improvement Value:$178,900
57%
Total Assessment$315,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $8,245 | +5.4% |
| 2024 | $7,825 | +3.6% |
| 2023 | $7,550 | +1.3% |
| 2022 | $7,452 | +1.7% |
Property History
No events match the selected filters.