Skip to content

206 Veronica Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Date
Mar 30, 2017

Property Information

Block1205.02
Lot12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,118
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$117,500
49%
Improvement Value:$123,100
51%
Total Assessment$240,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,280+5.4%
2024$5,960+3.6%
2023$5,750+1.3%
2022$5,676+1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 16698, Page 251

Property Sale

Sale
$205,000

From:

To:

Sq Ft1,118DeedBook 16299, Page 1289Recorded1/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1960