Skip to content

214 Chard Pl.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2004

Property Information

Block1205.03
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,222
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$91,800
44%
Improvement Value:$118,000
56%
Total Assessment$209,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,476+5.4%
2024$5,197+3.6%
2023$5,014+1.3%
2022$4,949+1.7%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$126,000
DeedBook 5708, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1960