Skip to content

210 Georges RdBrick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Jun 27, 2019

Property Information

Block1205.04
Lot13
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,222
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
50%
Improvement Value:$113,600
50%
Total Assessment$229,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,980+5.4%
2024$5,675+3.6%
2023$5,475+1.3%
2022$5,404+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,222DeedBook 17523, Page 411Recorded7/3/2019

Property Sale

SaleMulti
$230,000
DeedBook 10974, Page 765

Property Built

Built

Year Built: 1973