Skip to content

209 Veronica Dr.Brick, NJ 08724

Built 1973

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 20, 1994

Property Information

Block1205.04
Lot14
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G-P 1222
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,222
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
46%
Improvement Value:$137,800
54%
Total Assessment$253,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,611+5.4%
2024$6,274+3.6%
2023$6,054+1.3%
2022$5,975+1.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1973