Skip to content

211 Veronica Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$296,000
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block1205.04
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,530
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$115,500
44%
Improvement Value:$144,300
56%
Total Assessment$259,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,781+5.4%
2024$6,435+3.6%
2023$6,209+1.3%
2022$6,129+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$296,000
Sq Ft1,530DeedBook 17710, Page 583Recorded12/9/2019

Property Sale

Sale
$299,000

From:

To:

Sq Ft1,530DeedBook 15867, Page 1279Recorded8/11/2014

Property Sale

SaleMulti
$296,000
DeedBook 14145, Page 253

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 5457, Page 137

Property Built

Built

Year Built: 1960