Skip to content

216 Georges RdBrick, NJ 08723

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
May 12, 2025

Property Information

Block1205.04
Lot31
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page61.1

Building Details

Building Class16
Description2SFG-P 12176
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,176
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$115,500
38%
Improvement Value:$185,900
62%
Total Assessment$301,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,867+5.4%
2024$7,466+3.6%
2023$7,203+1.3%
2022$7,110+1.7%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft2,176DeedBook 20017, Page 1139Recorded5/20/2025

Property Sale

SaleMulti
$136,500
DeedBook 5593, Page 24

Property Built

Built

Year Built: 1973