Skip to content

61 Blue Ridge DriveBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Jul 7, 2004

Property Information

Block1210.03
Lot16
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,388
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$103,500
58%
Total Assessment$178,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,418+5.5%
2024$4,188+3.7%
2023$4,039+1.5%
2022$3,980+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$195,000
DeedBook 12167, Page 1199

Property Sale

Sale
$106,500
DeedBook 5087, Page 947

Property Built

Built

Year Built: 1979