Skip to content

77 Greenbriar Blvd.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 27, 2024

Property Information

Block1210.03
Lot168
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,498
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$109,400
59%
Total Assessment$184,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,822+5.2%
2024$4,584+3.5%
2023$4,431+1.4%
2022$4,370+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$180,000

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 16990, Page 1251Recorded1/9/2018

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 11790, Page 1139

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5054, Page 311

Property Built

Built

Year Built: 1983