Skip to content

11 Blue Ridge DriveBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$212,000
Last Sale Date
Apr 29, 2016

Property Information

Block1210.03
Lot41
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,146
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
46%
Improvement Value:$89,800
54%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,310+5.2%
2024$4,097+3.5%
2023$3,960+1.4%
2022$3,906+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

Sq Ft1,146DeedBook 16385, Page 868Recorded5/6/2016

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 15411, Page 1958

Property Sale

Sale
$99,900
DeedBook 5290, Page 566

Property Built

Built

Year Built: 1979