Skip to content

76 Everest Dr. So.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
May 30, 2024

Property Information

Block1210.03
Lot69
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.1

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,387
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$106,200
59%
Total Assessment$181,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,488+5.5%
2024$4,255+3.7%
2023$4,104-4.4%
2022$4,292+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000
Sq Ft1,387DeedBook 19711, Page 1158Recorded6/17/2024

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,387DeedBook 17716, Page 1199Recorded12/12/2019

Property Sale

Sale
$147,500
DeedBook 15085, Page 1694

Property Sale

Sale
$123,500
DeedBook 5508, Page 715

Property Built

Built

Year Built: 1979