Skip to content

118 Everest Dr. So.Brick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$166,000
Last Sale Date
Jun 28, 2013

Property Information

Block1210.03
Lot95
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,290
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
43%
Improvement Value:$98,900
57%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,297+5.5%
2024$4,073+3.7%
2023$3,929+1.5%
2022$3,871+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$166,000

From:

To:

Sq Ft1,290DeedBook 15578, Page 1324Recorded7/9/2013

Property Sale

Sale
$125,000
DeedBook 14915, Page 1529

Property Sale

Sale
$226,000
DeedBook 12277, Page 1548

Property Built

Built

Year Built: 1979