Skip to content

3 Vernon CourtBrick, NJ 08724

Built 1979

Last Sale Price
$390,000
Last Sale Date
Apr 14, 2022

Property Information

Block1210.05
Lot33
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,388
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$102,500
58%
Total Assessment$177,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,642+5.2%
2024$4,413+3.5%
2023$4,265+1.4%
2022$4,207+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$390,000
Sq Ft1,388DeedBook 19001, Page 1154Recorded4/20/2022

Property Sale

Sale
$175,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 16323, Page 673Recorded2/23/2016

Property Built

Built

Year Built: 1979