Skip to content

10 Rushmore DriveBrick, NJ 08724

Built 1981

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Apr 8, 2014

Property Information

Block1210.06
Lot34
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,387
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
42%
Improvement Value:$105,200
58%
Total Assessment$180,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,462+5.5%
2024$4,230+3.7%
2023$4,080+1.5%
2022$4,021+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft1,387DeedBook 15793, Page 739Recorded4/30/2014

Property Sale

Sale
$137,000
DeedBook 15241, Page 1578

Property Sale

Sale
$159,000
DeedBook 10237, Page 817

Property Built

Built

Year Built: 1981