Skip to content

123 Everest Dr. So.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 24, 2011

Property Information

Block1210.07
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,388
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,000
59%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,785+5.2%
2024$4,549+3.5%
2023$4,397+1.4%
2022$4,337+1.9%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5283, Page 396

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 5024, Page 559

Property Built

Built

Year Built: 1980