Skip to content

179 Everest Dr. So.Brick, NJ 08724

Built 1983

Last Sale Date
May 24, 2017

Property Information

Block1210.08
Lot11
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,498
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$108,000
59%
Total Assessment$183,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,785+5.2%
2024$4,549+3.5%
2023$4,397+1.4%
2022$4,337+1.9%
Property History

Property Sale

Sale

From:

To:

Sq Ft1,498DeedBook 16815, Page 487Recorded7/27/2017

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 14208, Page 455

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 12229, Page 1326

Property Built

Built

Year Built: 1983