Skip to content

10 Olympus WayBrick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$279,000
Last Sale Date
Nov 18, 2019

Property Information

Block1210.08
Lot22
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.2

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,419
Acreage0.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
41%
Improvement Value:$107,900
59%
Total Assessment$182,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,783+5.2%
2024$4,547+3.5%
2023$4,395+1.4%
2022$4,335+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$279,000
Sq Ft1,419DeedBook 17697, Page 969Recorded11/27/2019

Property Sale

Sale
$131,900
DeedBook 10108, Page 567

Property Built

Built

Year Built: 1980