Skip to content

45 Everest Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1985

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 8, 2019

Property Information

Block1210.09
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,388
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
37%
Improvement Value:$125,600
63%
Total Assessment$200,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,246+5.2%
2024$4,987+3.5%
2023$4,820+1.4%
2022$4,754+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$310,000
Sq Ft1,388DeedBook 17539, Page 571Recorded7/18/2019

Property Sale

Sale
$110,000

From:

To:

Sq Ft1,388DeedBook 15776, Page 161Recorded4/3/2014

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 13118, Page 106

Property Built

Built

Year Built: 1985