Skip to content

124 Mansfield Dr.Brick, NJ 08724

Built 1980

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 4, 2009

Property Information

Block1210.09
Lot20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,498
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,000
39%
Improvement Value:$117,300
61%
Total Assessment$192,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,029+5.2%
2024$4,781+3.5%
2023$4,621+1.4%
2022$4,558+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 12409, Page 916

Property Built

Built

Year Built: 1980