Skip to content

27 Mansfield Dr.Brick, NJ 08724

Built 1980

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2026

Property Information

Block1210.12
Lot53
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page63.3

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
ZoningRR2
Sq Footage1,498
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$75,000
40%
Improvement Value:$111,900
60%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,637+5.5%
2024$4,396+3.7%
2023$4,241-4.3%
2022$4,430+8.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$445,000
Sq Ft1,498DeedBook 19944, Page 1133Recorded3/5/2025

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft1,498DeedBook 17747, Page 1845Recorded1/10/2020

Property Sale

Sale
$139,000
DeedBook 5484, Page 267

Property Built

Built

Year Built: 1980