Skip to content

75 Wordsworth Rd.Brick, NJ 08724

Built 1999

Last Sale Price
$460,000
Last Sale Date
Mar 31, 2023

Property Information

Block1210.23
Lot18
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,581
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$158,900
67%
Total Assessment$238,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,247+5.2%
2024$5,939+3.5%
2023$5,741+1.4%
2022$5,662+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$460,000
Sq Ft1,581DeedBook 19355, Page 964Recorded4/19/2023

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 10113, Page 830

Property Sale

Sale
$149,990
DeedBook 5737, Page 396

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5563, Page 154