Skip to content

13 Wordsworth Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 25, 2020

Property Information

Block1210.23
Lot3
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,377
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$142,300
64%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,813+5.2%
2024$5,526+3.5%
2023$5,342+6.4%
2022$5,019+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000

From:

To:

Sq Ft1,377DeedBook 17960, Page 321Recorded7/10/2020

Property Sale

Sale
$165,990
DeedBook 10089, Page 114

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5563, Page 154