Skip to content

21 Wordsworth Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 5, 2016

Property Information

Block1210.23
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,612
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
31%
Improvement Value:$175,100
69%
Total Assessment$255,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,421+5.4%
2024$6,092+3.6%
2023$5,880-2.7%
2022$6,046+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 16505, Page 1633Recorded9/12/2016

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 13702, Page 1828

Property Sale

Sale
$184,500
DeedBook 10145, Page 381

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5563, Page 154