Skip to content

40 Wordsworth Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$348,000
Last Sale Date
Jan 5, 2006

Property Information

Block1210.24
Lot9
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$161,800
67%
Total Assessment$241,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,323+5.2%
2024$6,011+3.5%
2023$5,810+1.4%
2022$5,731+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$348,000
DeedBook 13023, Page 1564

Property Sale

Sale
$169,900
DeedBook 10016, Page 116

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5563, Page 154