Skip to content

21 Shelley Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$165,990
Last Sale Date
Sep 19, 2000

Property Information

Block1210.26
Lot17
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,377
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
36%
Improvement Value:$142,300
64%
Total Assessment$222,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,813+5.2%
2024$5,526+3.5%
2023$5,342+1.4%
2022$5,269+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$165,990
DeedBook 10199, Page 1538

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5563, Page 154