Skip to content

69 Byron Rd.Brick, NJ 08724

Built 2000

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
May 1, 2015

Property Information

Block1210.26
Lot2
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,612
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$160,300
67%
Total Assessment$240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,034+5.4%
2024$5,724+3.6%
2023$5,524+1.5%
2022$5,445+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$280,000

From:

To:

Sq Ft1,612DeedBook 16072, Page 1826Recorded5/5/2015

Property Sale

Sale
$189,990
DeedBook 10255, Page 430

Property Built

Built

Year Built: 2000

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5563, Page 154