Skip to content

212 Wordsworth Rd.Brick, NJ 08724

Built 2001

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Apr 30, 2012

Property Information

Block1210.26
Lot23
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page75.3

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningRR3
Sq Footage1,377
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$80,000
33%
Improvement Value:$166,000
67%
Total Assessment$246,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,183+5.4%
2024$5,866-0.8%
2023$5,911+1.4%
2022$5,830+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 15195, Page 1856

Property Sale

Sale
$182,400
DeedBook 10608, Page 295

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$2,100,000
DeedBook 5563, Page 154