Skip to content

419 South Lake Ct.Brick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$189,000
Last Sale Date
Jan 28, 1999

Property Information

Block1212
Lot7.09
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1777
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,777
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$167,200
43%
Improvement Value:$218,500
57%
Total Assessment$385,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,086+5.2%
2024$9,589+3.5%
2023$9,268+1.4%
2022$9,141+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5660, Page 82

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 5283, Page 850

Property Built

Built

Year Built: 1995