Skip to content

431 South Lake Ct.Brick, NJ 08724

Built 1997

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 29, 2019

Property Information

Block1212
Lot7.12
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,857
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$164,500
36%
Improvement Value:$291,700
64%
Total Assessment$456,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,930+5.2%
2024$11,341+3.5%
2023$10,962+1.4%
2022$10,812+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

From:

To:

Sq Ft2,857DeedBook 17485, Page 839Recorded5/30/2019

Property Sale

Sale
$377,000
DeedBook 15046, Page 1025

Property Built

Built

Year Built: 1997

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5332, Page 508