Skip to content

775 Maple Ave.Brick, NJ 08724

Built 1990

Owner
---
Last Sale Price
$640,000
Last Sale Date
Jan 23, 2026

Property Information

Block1212
Lot7.20
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,438
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$158,600
39%
Improvement Value:$247,300
61%
Total Assessment$405,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,614+5.2%
2024$10,091+3.5%
2023$9,754+1.4%
2022$9,620+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$640,000
Sq Ft2,438DeedBook 20270, Page 588Recorded1/29/2026

Property Sale

Sale
$175,000
DeedBook 5067, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1990