Skip to content

422 Vista CourtBrick, NJ 08724

Built 1996

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 15, 2019

Property Information

Block1212
Lot7.28
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,325
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$158,900
43%
Improvement Value:$211,500
57%
Total Assessment$370,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,686+5.2%
2024$9,208+3.5%
2023$8,901+1.4%
2022$8,778+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 12948, Page 1707

Property Sale

Sale
$164,990
DeedBook 5465, Page 394

Property Built

Built

Year Built: 1996

Property Sale

Sale
$632,500
DeedBook 5217, Page 290