Skip to content

456 Vista CourtBrick, NJ 08724

Built 1995

Last Sale Price
$441,000
Last Sale Date
Sep 5, 2017

Property Information

Block1212
Lot7.37
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,423
Acreage0.44

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$165,700
41%
Improvement Value:$241,100
59%
Total Assessment$406,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,638+5.2%
2024$10,113+3.5%
2023$9,775+1.4%
2022$9,641+1.9%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$441,000

From:

To:

Sq Ft2,423DeedBook 16871, Page 1723Recorded9/15/2017

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 15092, Page 737

Property Sale

Sale
$191,000
DeedBook 5284, Page 294

Property Built

Built

Year Built: 1995