Skip to content

658 Summit AveBrick, NJ 08724

Built 1950

Owner
---
Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Nov 6, 2025

Property Information

Block1213
Lot1190.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage992
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$125,400
63%
Improvement Value:$72,400
37%
Total Assessment$197,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,172+5.2%
2024$4,917+9.2%
2023$4,503+1.5%
2022$4,438+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$380,000
Sq Ft992DeedBook 20190, Page 255Recorded11/7/2025

Property Sale

Sale
$245,000
Sq Ft992DeedBook 19452, Page 1678Recorded8/8/2023

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 5046, Page 910

Property Built

Built

Year Built: 1950