Skip to content

693 Summit AveBrick, NJ 08724

Built 1992

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Sep 6, 2024

Property Information

Block1214
Lot1093
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G-P 1574
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,574
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$131,900
46%
Improvement Value:$154,400
54%
Total Assessment$286,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,487+5.2%
2024$7,117+3.5%
2023$6,880+1.4%
2022$6,785+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
Sq Ft1,574DeedBook 19799, Page 288Recorded9/24/2024

Property Sale

SaleMulti
$133,000
DeedBook 5021, Page 518

Property Built

Built

Year Built: 1992