Skip to content

663 Hillside AveBrick, NJ 08724

Built 2012

Last Sale Price
$335,000
Last Sale Date
Jun 13, 2012

Property Information

Block1217
Lot991.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,520
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$112,500
33%
Improvement Value:$227,300
67%
Total Assessment$339,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,886+5.2%
2024$8,447+3.5%
2023$8,165+1.4%
2022$8,053+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$335,000
DeedBook 15440, Page 1460

Property Built

Built

Year Built: 2012

Property Sale

Sale
$80,000
DeedBook 14835, Page 1780