Skip to content

527 5th AveBrick, NJ 08724

Vacant Land
Love it? Save it.
track changes

Overview

Owner
---
Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Aug 8, 2025

Property Information

Block1218
Lot885
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage---
Acreage0.33

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$34,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$889+5.2%
2024$845+3.5%
2023$817+1.4%
2022$806+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 20102, Page 1370Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$73,000
DeedBook 18585, Page 1598Recorded7/19/2021

Property Sale

Sale
$37,000

From:

To:

DeedBook 17982, Page 1485Recorded7/27/2020

Property Sale

SaleMulti
$111,499
DeedBook 15192, Page 1652

Property Sale

SaleMulti
$350,000
DeedBook 13101, Page 718

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 5596, Page 591