Skip to content

428 1st Ave.Brick, NJ 08724

Built 1981

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 19, 2020

Property Information

Block1227
Lot483
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,758
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,500
50%
Improvement Value:$129,700
50%
Total Assessment$260,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,804+5.2%
2024$6,469-1.4%
2023$6,560+1.4%
2022$6,470+1.9%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft1,758DeedBook 17941, Page 472Recorded6/29/2020

Property Sale

SaleMulti
$265,000
DeedBook 14838, Page 1964

Property Sale

SaleMulti
$335,000
DeedBook 14047, Page 723

Property Sale

SaleMulti
$364,000
DeedBook 12229, Page 588

Property Sale

SaleMulti
$118,500
DeedBook 5113, Page 820

Property Built

Built

Year Built: 1981