Skip to content

496 Godfrey Lake Dr.Brick, NJ 08724

Built 1960

Last Sale Price
$110,000
Last Sale Date
Feb 21, 1996

Property Information

Block1228
Lot437
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description1SS
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,781
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$135,600
54%
Improvement Value:$116,500
46%
Total Assessment$252,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,592+5.2%
2024$6,267+3.5%
2023$6,058+1.4%
2022$5,975+1.9%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 5347, Page 756

Property Built

Built

Year Built: 1960