Skip to content

275 Riverside Dr. No.Brick, NJ 08724

Built 1948

Last Sale Price
$635,000
Last Sale Date
Oct 18, 2024

Property Information

Block1235
Lot6
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class16
Description2-1SF2G 1041
Dwellings2
ZoningR75
Sq Footage2,475
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$136,700
54%
Improvement Value:$115,000
46%
Total Assessment$251,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,582+5.2%
2024$6,257+3.5%
2023$6,048+1.4%
2022$5,965+1.9%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$635,000
Sq Ft2,475DeedBook 19832, Page 589Recorded10/29/2024

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft1,041DeedBook 17155, Page 1394Recorded6/25/2018

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 11190, Page 1552

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 10851, Page 1621

Property Built

Built

Year Built: 1948