Skip to content

15 Van Ness Dr.Brick, NJ 08723

Built 1976

Last Sale Price
$410,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block124.02
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage2,168
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$127,800
42%
Improvement Value:$173,100
58%
Total Assessment$300,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,772+5.2%
2024$7,387+3.5%
2023$7,137+1.3%
2022$7,047+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft2,168DeedBook 18700, Page 1232Recorded9/29/2021

Property Built

Built

Year Built: 1976