Skip to content

394 5th Ave.Brick, NJ 08724

Built 1958

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Aug 26, 2022

Property Information

Block1243
Lot114
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page64.1

Building Details

Building Class15
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage737
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$123,000
69%
Improvement Value:$54,800
31%
Total Assessment$177,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,649+5.2%
2024$4,420+3.5%
2023$4,273+1.4%
2022$4,214+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000
Sq Ft737DeedBook 19154, Page 1160Recorded9/2/2022

Property Built

Built

Year Built: 1958