Skip to content

411 Hulse AveBrick, NJ 08724

Built 1966

Owner
---
Last Sale Price
$626,000
Last Sale Date
Oct 31, 2025

Property Information

Block1249
Lot15.01
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,379
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$141,800
53%
Improvement Value:$123,600
47%
Total Assessment$265,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,940+5.2%
2024$6,598+3.5%
2023$6,378+1.4%
2022$6,290+1.9%
Property History

Property Sale

Sale
$626,000
Sq Ft1,379DeedBook 20187, Page 739Recorded11/6/2025

Property Sale

SaleMulti
$329,900
DeedBook 12621, Page 1101

Property Sale

SaleMulti
$250,000
DeedBook 11360, Page 1722

Property Built

Built

Year Built: 1966