Skip to content

10 Taylor Dr.Brick, NJ 08723

Built 1999

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Apr 27, 2020

Property Information

Block124
Lot4.03
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class16
Description2SF1G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,656
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$130,100
48%
Improvement Value:$140,900
52%
Total Assessment$271,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,000+5.2%
2024$6,653+3.5%
2023$6,428+1.3%
2022$6,347+1.6%
Property History

Property Sale

Sale
$330,000
Sq Ft1,656DeedBook 17877, Page 1810Recorded5/5/2020

Property Sale

Sale
$316,500

From:

To:

Sq Ft1,656DeedBook 16812, Page 320Recorded7/25/2017

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 14929, Page 156

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5671, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1999