Skip to content

464 Mantoloking RdBrick, NJ 08723

Built 1974
Other Exempt

Last Sale Price
$309,500
Last Sale Date
May 1, 2013

Property Information

Block125.01
Lot5
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page16.1

Building Details

Building Class17
Description2SF-P 3001
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage3,001
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$99,900
29%
Improvement Value:$246,600
71%
Total Assessment$346,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$7,983+2.4%
2020$7,796+2.8%
2019$7,585+0.5%
2018$7,547+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$309,500
DeedBook 15526, Page 1130

Property Built

Built

Year Built: 1974