Skip to content

440 East Lake DrBrick, NJ 08724

Built 1968

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Nov 11, 2004

Property Information

Block1252
Lot19
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,676
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$142,500
55%
Improvement Value:$117,400
45%
Total Assessment$259,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+5.2%
2024$6,461+3.5%
2023$6,245+1.4%
2022$6,160+1.9%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$118,200
DeedBook 4944, Page 182

Property Built

Built

Year Built: 1968