Skip to content

456 Pontiac AveBrick, NJ 08724

Built 1993

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block1256.01
Lot1
Qualifier---
CountyOcean
MunicipalityBrick Twp
Tax Map Page65.2

Building Details

Building Class16
Description2SF2G-P 1526
Dwellings1
ZoningR75
Sq Footage1,526
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$140,500
48%
Improvement Value:$155,000
52%
Total Assessment$295,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,727+5.2%
2024$7,346+3.5%
2023$7,101+1.4%
2022$7,003+1.9%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$349,900

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 17332, Page 266Recorded12/17/2018

Property Sale

Sale
$286,000

From:

To:

Sq Ft1,526DeedBook 16108, Page 1273Recorded6/16/2015

Property Sale

SaleMulti
$164,000
DeedBook 10144, Page 1659

Property Sale

SaleMulti
$148,000
DeedBook 5482, Page 540

Property Sale

SaleMulti
$136,200
DeedBook 5126, Page 249

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 5070, Page 608

Property Built

Built

Year Built: 1993